PL runde 28: Liverpool – West Ham

Anfield 28. februar kl. 16.00 (norsk tid): Liverpool – West Ham United

Hvis vi tar med cupkampene så har West Ham kun ett tap på de siste åtte matchene etter det forsmedelige tapet mot Nottingham Forest på London Stadium 6. januar. Selv om vi selvsagt skulle ønske at begge de to siste kampene hadde gitt tre poeng i stedet for ett er dette en god resultatrekke og en god ting å ha med seg for selvtilliten når helgens motstander er Liverpool på deres hjemmebane. Forrige sesong spilte West Ham en meget god kamp på Anfield og utlignet hjemmelagets ledelse rett før slutt, bare for å se at hjemmelaget fikk kranglet inn seiersmålet på overtid. Statistikken forteller at West Ham kun har en seier på Anfield siden 1963 og det var i 2015 da Lanzini, Noble og Sakho scoret målene i 3-0 seieren.

Etter forrige sesongs overbevisende ligamesterskap har Liverpool hatt en skuffende sesong i Premier League. I øyeblikket er de nummer 6 på tabellen og de kan risikere å havne utenfor Champions League neste sesong. De er dog fremdeles med i nettopp denne turneringen denne sesongen.

Sist helg vant Liverpool 1-0 borte mot Nottingham Forest etter en scoring langt på overtid. Det var et flatterende resultat for «The Reds» etter at Forest, spesielt i første omgang, dominerte banespillet. Alexis MacAllister ble matchvinner i den kampen.

Mohammed Salah var Liverpools store spiller forrige sesong, men han har skuffet stort denne høsten og vinteren. Da klubbene møttes på London Stadium siste helgen i november var Salah henvist til innbytterbenken og kom heller ikke innpå mot West Ham. I ukene etter den kampen var det dårlig stemning mellom Salah og manager Arne Slot, men dette ser ut til å ha gått over og den siste tiden har egypteren fått mye spilletid.

De siste kampene er det Virgil van Dijk og keeper Allison Becker som har imponert mest for Liverpool og førstnevnte ble matchvinner mot Sunderland for et par uker siden. Ellers har scoringene blitt spredt mellom flere spillere denne sesongen, men Hugo Ekitike har vært sist på flest mål og den ungarske midtbanespilleren Dominic Szoboszlai har scoret de fineste målene hvor et par av dem har vært skudd fra veldig langt hold.

Den tyske stjernespilleren Florian Wirtz har slitt med å finne seg til rette i Premier League, men etter nyttår har han gradvis funnet formen og var en av formspillerne før han ble skadet rett i forkant av forrige helgs kamp mot Nottingham Forest. Wirtz er fortsatt ute og ikke tilgjengelig på lørdag. Jeremie Frimpong har også vært ute den siste tiden, men han skal være spilleklar nå. Det er nok etterlengtet for Slot ettersom han har slitt med å komponere forsvarsfireren da Conor Bradley også er skadd. I fraværet til Frimpong og Bradley har han benyttet både Szoboszlai, Curtis Jones og Endo på høyrebacken, men sistnevnte er også nå blant de skadde. Andre skadede Liverpool-spillere er Alexander Isak og den italienske forsvareren Giovanni Leoni.

West Ham kommer sist fra en litt frustrerende kamp mot Bournemouth hvor de burde hatt mer enn det ene poenget de satt igjen med. Det var en kamp med sjansesløsing, men hvor det ikke var noe å utsette på innsats og vilje. Innsats og glød har kjennetegnet West Ham de siste kampene og det virker som Nuno Espirito Santo er i ferd med å få hele spillergruppa til å dra sammen. Det er nok heller ikke tvil om at ansettelsen av Paco Jemez som en forsterkning av trenerteamet har vært positivt.

Før denne helgens serierunde er West Ham to poeng bak Nottingham Forest på plassen over nedrykksstreken. Med elleve kamper igjen å spille sier det seg selv at dette langt fra er avgjort og selv med et tap her vil West Ham ha alle muligheter til å redde plassen på de gjenstående kampene.

Stopperduoen Mavropanos / Disasi har vært solide de siste kampene og det har ikke vært merkbart at Todibo har vært ute med karantene. Mot Bournemouth sist slet Mavropanos en periode med knesmerter, men han bet det i seg og fullførte kampen. Det er noen rykter ute om at Mavropanos må sjekkes nærmere kampstart mot Liverpool, men vi krysser fingrene for at han blir erklært kampklar for er det noe som blir viktig for West Ham i sesonginnspurten så er det god dekning på stopperplass.

Mads Hermansen holdt nullen for tredje gang med West Ham i Premier League sist. Selv om dansken ikke hadde all verden å gjøre tok han det som kom og han var også flink til å ikke gi returer de gangene han ble satt på prøve. En viktig egenskap som Hermansen har og hvor han utkonkurrerer sin rival Areola er med ballen i bena. Han opptrer rolig og har fine pasninger og et godt tilslag på ballen de gangene han ønsker å slå langt. Hermansen vil fortsette å spille nå som han har gjort det så bra og mot Liverpool vil han garantert får ganske mye mer å gjøre enn mot Bournemouth sist.

Pablo Felipe er på vei tilbake fra skade, men Nuno var usikker i pressekonferansen på om han ville være aktuell til denne kampen. Vi velger å tro at han i hvert fall ikke starter. I tillegg til nevnte Mavropanos er Pablo den eneste på skadelista mens Freddie Potts her soner sin andre av tre kampers karantene.

Vi prøver oss på nytt med en startoppstilling for West Ham: Hermansen – Wan-Bissaka, Mavropanos, Disasi, Diouf – Soucek, Magassa, Fernandes – Bowen, Summerville – Castellanos. Et alternativ er om Nuno blir fristet til å forsterke forsvaret mot en god motstander og setter inn Todibo til fordel for en offensiv spiller. Vi håper Nuno velger å gå for en forsvarsfirer som har fungert fint de siste kampene og at vi vil se et West Ham-lag som kan angripe også på Anfield.

Denne kampen er starten på en spennende uke hvor det er ny kamp allerede på onsdag da West Ham skal til vestkanten av hovedstaden for å møte Fulham. Tenk om vi kunne få med oss et positivt resultat fra Liverpool lørdag ettermiddag, det hadde vært fantastisk. Vi krysser selvsagt alle fingre vi har for at det vil skje og oppfordrer som vanlig alle Scandinavian Hammers til å kle seg opp i claret & blue og de som har får gjerne henge ut West Ham-flagget sitt. Vi er jo uansett stolte Hammers-fans. COME ON YOU IRONS!!!